SRBSKO - MAGICKÉ POHOŘÍ ZLATIBOR

PODROBNÝ POZNÁVACÍ OKRUH 2019

Praví se, že za jasných nocí jsou ve Zlatiboru hvězdy člověku nejblíže. Pravdou je, že toto malebné pohoří ležící v srdci Balkánského poloostrova nabízí díky nekonečným poloninám posetých horskou květenou s pasoucími se stády ovcí a krav jedny z nejkrásnějších scenérií na Balkáně. Zlatibor, který spolu s pohořím Tara a Zlatar vytváří horský subsystém Starovlašsko-rašských hor, svou malebností připomíná spíše ukrajinské Karpaty. Díky své výjimečné kráse, bohatým lesům, příjemnému klimatu, bujným pastvinám a rozlehlým loukám s překrásnými výhledy byl po staletí vyhledáván členy srbské královské rodiny a je dodnes milován turisty ze všech koutů světa. Ubytování je zajištěno v příjemném hotelu s výbornou srbskou kuchyní. V případě nedostatečného naplnění zájezdu může mít zájezd společnou autobusovou dopravu s cyklistickou variantou.

Program zájezdu:

1.den - Odpoledne odjezd z ČR.
2.den - Ráno přijedeme do hotelu ve ZLATIBORU. Ubytování dle možností hotelu. Po snídani a krátké relaxaci se seznámíme s městem ZLATIBOR a vyrazíme na krátkou túru stezkou zdraví k památníku GLAVUDŽA, případně na louky s pasoucími se stády nad městem.

 

3.den - Vyrazíme na celodenní túru na nejvyšší horu TORNIK (1496 m), k ženskému klášteru DUBRAVA nad mohutným kaňonem řeky UVAC nebo ke klášteru UVAC. Zlatiborské vrcholy budeme mít jako na dlani, uprostřed nichž se bude vyjímat vulkanická magická kráska - hora OŠTRIK.
4.den - Dopoledne přejezd na MOKROU GORU, kde nastoupíme na věhlasný historický vláček, který nás proveze úchvatnými scenériemi po ŠARGANSKÉ OSMICI. Za poslechu melodií srbské lidové hudby se budeme zastavovat v místech, kde se natáčel film „Život je zázrak“. Na režiséra Emira Kusturicu si rovněž vzpomeneme při návštěvě filmové vesničky DRVENGRAD v osadě MEĆAVNIK. Poté se zastavíme v KREMNĚ, v rodném domku srbských věštců TARABIĆŮ, a přesuneme se do pohoří TARA ke klášteru RAČA, poté podle času na krátkou malebnou procházku k jezeru PERUCAC na řece Drině, odkud budeme mít výhled na bosenskou stranu.
5.den - Ráno přesun do vísky Kratovo, odkud se vydáme na hřebenový přechod s úžasnými výhledy do údolí. Hřebenová cesta nás provede krajinou zapomenutého času, světem malebných samot, salaší a starobylého zlatiborského venkova s výhledy na okolní masivy (celkem 16 km). Poté přesun ke ZLATARSKÉMU JEZERU a případně podle času budeme pokračovat dále do muslimského města PRIJEPOLJE, kde navštívíme nádherný klášter MILEŠEVO.
6.den - Vyvrcholením tohoto pohodového zájezdu bude plavba lodí na prohlídku krásné LEDOVÉ JESKYNĚ a vyhlídku na meandry řeky UVAC. Ráno se přesuneme k nástupu na loď a budeme se plavit kaňonem řeky UVAC na jehož příkrých svazích se nachází hnízdiště supa bělohlavého. Supi se nám budou vznášet nad hlavou nebo odpočívat na okolních svazích a skalkách. Prohlédneme si LEDOVOU JESKYNI a pak vystoupáme (asi 1 km) na vyhlídku, odměnou nám bude nezapomenutelné panorama se zmíněnými meandry.
7.den - Dopoledne vyrazíme od hotelu (800 m) přes hřebeny JEDINI BOR (1007 m), ČUKER (1358 m) na nejkrásnější panoramatickou túru až na vrcholek ČIGOTY (1365 m). Posléze sestoupíme a vrátíme se do Zlatiboru, kde si užijeme odpolední volno.
8.den - Dopoledne návštěva SIROGOJNA se skanzenem zlatiborské vesnice, výbornou rakijí a věhlasnými zlatiborskými specialitami. Posléze si prohlédneme jeskyni STOPIĆA PEĆINA, menší sestru tureckého Pamukkale s říčkou PONOR tvořící přehrazené kaskádovité stupně. Odpoledne opustíme Zlatibor a zamíříme na sever Srbska.
9.den - Návrat přes Maďarsko a Slovensko do ČR.

Číslo zájezdu Termín Cena Odjezd
291-01 06.08. - 14.08.2019 12 690 Kč Odjezd též z Pardubic, Hradce Králové a Brna.

Cena zahrnuje:

6x ubytování v hotelu, 7x snídani, 6x večeři, dopravu klimatizovaným autobusem, průvodce.

Příplatky:

pojištění léčebných výloh a storna (příplatek: 320 Kč), 1/1 pokoj - povinný při nedoobsazení (příplatek: 2600 Kč).


Kompletní přehled zájezdů do Srbska najdete na našich webových stránkách Srbsko-zájezdy.